Liptói-havasok gerinc és Kócs körtúra
2024. szeptember 7-9.
A túra időpontja: 2024. szeptember 7-9.
Jelentkezési határidő: 2024. augusztus 4.
Utazás: Egyénileg, illetve igény esetén egy 9 fős kisbusszal Budapestről, költségmegosztással . A túra 6 főtől indul és a maximum 8 fő.
Csatlakozás saját autóval: ha egy társaság saját autóval jönne, akkor erre is van lehetőség. Ebben az esetben a jelentkezőknek a túravezetési díjat kell megfizetni és minden egyéb költség (utazás, szállás) önköltséges.
Részletes program:
1. nap
Kiutazás Szlovákiába. Liptói-Tátra legszebb völgyében kezdjük meg az eseménydús programot. Kora délután érkezünk a Rohácsi-völgy bejáratához, ahol a parkolóból vágunk neki a mesebeli Rohácsi-tavakat célba vevő túránknak. Erdei úton, majd fenyvesek árnyékában haladunk felfelé. Hamarosan elérjük és megcsodáljuk a 18 méter magas Rohácsi-vízesést , majd folytatjuk utunkat felfelé. Bő fél óra múlva elérjük az alsó-Rohácsi tavat, majd hamarosan még 3 másikat. A gleccservájta völgyben megbújó tavak a műfaj etalonjainak számítanak. A szépséget fokozza, hogy a háttérben a Liptói-Tátra főgerince őrködik és késztet folyamatos csodálkozásra. Ha beteltünk a gyönyörrel, akkor leereszkedünk a parkolóba. Kora este foglaljuk el szállásunkat, ahol 2 éjszakát töltünk.
A túra hossza 13 km, közepesen nehéz túra
A túra útvonala térképen: https://en.mapy.cz/s/mumejohodo
2. nap
A Liptói-havasok, ismertebb nevén Liptói-Tátra ormain töltjük a napot. Zsár (Ziar) település határától indulunk és mindjárt egy igen combos emelkedő vár ránk. A Baranec csúcsát vesszük célba, amit folyamatosan emelkedő, 1100 méteres szint leküzdésével járó, fárasztó ösvényen érünk el. Cserébe sok szépséget kapunk. Fenyves, majd törpefenyves enyhíti kínjaink, a gerincre érve pedig szájtátós panoráma biztosítja a díszletet. Elérjük a Baranec (2184 m) csúcsát, szusszanunk egyet és ettől kezdve kéjutazás lesz a jutalmunk. Gerincen haladunk, szinttel már nem kell bíbelődni, majd leereszkedünk a Zsár völgyébe, ahol patakparton, filmbe illő díszletek kíséretében megyünk vissza az autónkhoz, majd a szállásunkra.
Táv: 16 km, szint 1300 m, menetidő 7-8 óra, nehéz túra
Útvonala térképen: https://en.mapy.cz/s/dolovageva
3.nap
Prószékről (Prosiek), a focipálya melletti parkolóból indulunk neki a Kócs-hegység legszebb körútjának. Prószék Liptószentmiklóstól észak-nyugatra, Budapesttől 240 km-re található, a Kócs-hegység déli előterében.
A Prószéki-völgy (Prosiecka dolina) látványos szurdokbejárata a focipályától alig 100 méterre nyílik. Szűk sziklafalak között, néhol sodronyba kapaszkodva, fahidakon egyensúlyozva haladunk egyre mélyebbre a völgyben. A Sokol (Sólyom-kő) elágazásánál teszünk egy kitérőt, hogy 10 perc alatt elérjük a Kócs-hegység legmagasabb vízesését, a Vöröshomok-vízesést (Vodopád Červené piesky), amely 15 méteres magasságból zuhan a mélybe.
Az elágazásig vissza kell mennünk, hogy folytathassuk utunkat a leglátványosabb résszel. Hirtelen beszűkül és emelkedni kezd a völgy és ezt a szintet létrák segítségével tudjuk leküzdeni. A szurdok felső szakasza is elkápráztat, de mire megcsodáltuk, már el is érjük a völgy felső végét jelentő, virágos karsztfennsíkot.
Innen egy kellemes séta vezet Nagyborove településre, amit a hegyek lakói, a gorálok vagy gurálok alapítottak. Itt tartunk egy pihenőt, majd a Kvacsányi-völgy felé vesszük az irányt. Útközben érintjük a Ráztocký-vízesést, amely, bár nem nagy, de annál látványosabb.
A mesébe illő a Kvacsányi-patak völgyében egy felújított, múzeumként működő vízi malom található, amely izgalmasabbá teszi a látványban egyébként sem szűkölködő völgyet.
Hol a patakparton, hol pedig sziklapárkányokon haladunk a völgy bejáratáig, Kvacsány falu határáig.
Innen még 6 km vár ránk egy kellemes, vegyes lombú erdőben, ahonnan hol a Vág völgyére, hol a Liptói-havasokra és -víztározóra, hol pedig az Alacsony-Tátra gerincére nyílik pazar kilátás.
A túra hossza 17 km, szint 600 m, közepesen nehéz.
Útvonala térképen: https://en.mapy.cz/s/nuvavogehu
Szusszanunk egyet, majd hazaindulunk. A koraesti órákban érünk Budapestre.