Az erdélyi túrák kapcsán egyik leggyakrabban felmerülő kérdés a medvék jelenléte. Jogosan, hiszen időnként bejárja a sajtót egy-egy medvetámadás híre és kelt félelemet sokakban.
A medvéről azt érdemes tudni, hogy az embert nem tekinti zsákmánynak, ezért kerüli. A ritka támadások hátterében mindig valamilyen háziállat a medve célpontja és sajnos az azt védeni igyekvő gazdának is jut egy-két karom, így válik áldozattá.
Nem ismerek olyan esetet, amikor békés túrázókat támadott volna meg a medve.
Mégis, mit tehetünk, hogy elkerüljük a nem kívánt találkozást?
A legfontosabb, hogy ne egyedül menjünk. Egy társaság mindig csinál annyi zajt, amit fejlett érzékszerveivel a medve korán észrevesz és elkerüli az embert.
Ha mégis egyedül vagyunk kénytelenek menni, mindenképpen csapjunk zajt.
Megteszi egy túrabot is, amivel időnként megkopogtatjuk a fák törzsét, így jelezve a helyzetünket. A medve kerüli a zajt, így biztosan bennünket is el fog.
Hatásos módszer még, ha egy üres palackba pár kavicsot teszünk. A lépteink lendületétől ugráló kavicsok zajt csapnak, így biztosak lehetünk benne, hogy a medve nem keresi velünk a kapcsolatot.
Székely barátaim szerint az egyik biztos módszer, ha a medve megjelenésekor azonnal bekenjük magunkat emberi ürülékkel. Ez ugyan nem mindig hatásos, de az alapanyag a medve láttán korlátlan mennyiségben áll majd rendelkezésre. 🙂